Haber

Hollanda’da kargo gemisinde çıkan yangın 2 gündür devam ediyor

– Hollanda’da kargo gemisinde çıkan yangın 2 gündür devam ediyor

AMSTERDAM – Hollanda’da binlerce araçlık yük gemisinde çıkan yangın iki gündür devam ediyor. Sahil Güvenlik tarafından yapılan açıklamada, yangının günler hatta haftalarca sürebileceği belirtildi.

Salı gecesi Hollanda’nın Kuzey Denizi’ndeki Ameland adası açıklarında Panama bandıralı Fremantle Highway kargo gemisinde yangın çıktı. Toplam 2 bin 857 aracın bulunduğu gemide 2 gündür yangın söndürme çalışmaları sürüyor.

Sahil Güvenlik sözcüsü Edwin Grammeman yaptığı açıklamada, yangının tamamen sönmesinin günler hatta haftalar sürebileceğini söyledi. İtfaiye ekiplerinin şu anda gemiye girmesinin çok tehlikeli olacağına dikkati çeken Grammeman, “Gemiye su doldurmaya başlarsanız dengesini kaybedecek ve bu da geminin devrilmesine neden olabilir” dedi. Sözcü Lea Versteeg de şu anda olay yerinde durumu izlemek için çok sayıda gemi olduğunu belirterek, “Ancak her şey hava durumuna ve gemideki hasara bağlı. Böyle bir yangını kontrol etmek kolay değil.”

Almanya’dan Mısır’a araç taşıyan Fremantle Karayolu kargo gemisinde elektrikli bir otomobilin alev alması sonucu yangın çıktı. Gemideki 23 mürettebattan bazıları güverteden denize atlayarak alevlerden kurtulmayı başardı. Diğerleri tekneler ve helikopterlerle kurtarıldı, ancak mürettebattan bir Hint vatandaşı öldü. Vücudunda kırıklar ve yanıklar oluşan gemi işçisi hastaneye kaldırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu