Haber

Limanlara 49 yıllık sözleşme için yüzde 10 yatırım şartı

ANKARA– AK Parti’nin özelleştirilen limanların sözleşme süresinin yeni bir ihaleye gerek kalmaksızın 49 yıla çıkarılması düzenleme kurulunda kabul edildi.

TBMM Sanayi, Ticaret, Elektrik, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşülen yönetmelikte, özelleştirilen limanların sözleşme sürelerinin yeni bir ihaleye gerek kalmaksızın 49 yıla çıkarılması öngörülüyor.

LİMAN özelleştirmelerinde YATIRIM ŞARTI

AK Parti’nin komisyon toplantısında sunduğu değişiklik teklifi ile teklife yüzde 10 yatırım kuralı eklendi. AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu’nun imzasıyla verilen önergede, “İşletmeci şirketlerin, özelleştirme sözleşmelerinde yer alan yatırım şartına ek olarak ek sözleşme bedelinin yüzde 10’u oranında liman işletmeciliğine yatırım yapması ve bu yatırımları ek sözleşmelerin imzalandığı tarihten itibaren 5 yıl içinde yapın”.

YATIRIM YAPMAYAN FİRMALARIN SÖZLEŞMELERİ FESH EDİLMİŞ SAYILACAKTIR

Şirketlerin yatırım faaliyetlerini bildirme zorunluluğunu da getiren teklifte, yatırım şartının yerine getirilmemesi durumunda ek sözleşmenin feshedilmiş sayılacağı belirtildi. Bu durumda firmaya ek sözleşme kapsamında ödenen ücretler de dahil olmak üzere herhangi bir geri ödeme yapılmayacağı kaydedildi.

AYM İPTAL OLDU: LİMAN özelleştirmeleri 49 yıla uzayacak

AK Parti, özelleştirilen limanların sözleşme süresinin yeni bir ihaleye gerek kalmaksızın 49 yıla çıkarılması üçüncü kez Meclis gündemine geldi.

Aynı düzenleme Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edildi. Aradan 3 ay geçtikten sonra bir torba kanun teklifi TBMM’ye sunuldu, komisyon toplantılarında ilgili konu geri çekildi.

Yönetmeliği içeren kanun teklifinin kabul edilmesi halinde, Türk Denizcilik İşletmeleri ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı bazı özelleştirilen limanların sözleşme süreleri 49 yıla kadar uzatılacak. 15 gün içinde başvururlar. Düzenlemeden LİMAK, AKFEN, Ciner, Albayrak ve Doğuş Holding gibi şirketler ile Katar merkezli QTerminals yararlanabilecek. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu