Haber

Özel Sektör Fırıncıları Tunus’ta Un Kesintisini Protesto Etti

Tunus’ta düzinelerce özel sektöre ait fırın sahibi ve çalışanı, hükümetin “un” kesme kararını protesto etti.

Tunus’ta ekmeğin yanı sıra unlu mamuller de üreten özel departmana ait “modern” fırın sahipleri, başkentte Ticaret Bakanlığı önünde toplanarak “un dağıtımında hükümetten adalet” talep eden sloganlar attı.

Tunus Ulusal Kurumlar Konfederasyonu CONECT’e bağlı Çağdaş Fırıncılar Meslek Odası Başkanı Mohammad El-Jamali, fuarda yaptığı açıklamada, çalışma ve onurlu yaşam haklarını talep ettiklerini söyledi.

Cemali, “Biz (modern fırıncılar) devletten sınırlı un desteği alıyoruz. Diğer fırınlar yüzde yüz sübvansiyonla un alıyor. Devletin aldığı kararlar bizi sahanın dışına itiyor ve 18 bin kişiyi işsiz bırakıyor.” söz konusu.

Ticaret Bakanlığı önündeki göstericilerin haklarını geri almadan eylemlerini durdurmayacağını kaydeden Cemali, “Cumhurbaşkanı ile bu adaletsizliğin son bulması için görüşmek istiyoruz. Başkalarını dinlediği gibi bizi de dinlemesini istiyoruz. ” terimini kullandı.

Tunus’ta “geleneksel” olarak sınıflandırılan yaklaşık 4.000 fırın un sübvansiyonlarından yararlanıyor ve ekmeği tek fiyattan satıyor. Sayısı 1.500 olan çağdaş fırınlar, un sübvansiyonlarından çok az yararlanıyor.

CONECT, 31 Temmuz’da yaptığı açıklamada, konfederasyona bağlı sayıları yaklaşık 1500 olan fırınlarda 1 Ağustos’tan itibaren ekmek üretiminin durdurulmasına karar verildiğini duyurdu.

Tunus’ta son dönemde ekmek üretiminde yaşanan kriz nedeniyle fırınların önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

gercushaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu