Haber

Roma’da Paskalya öncesi ‘Haç Yolu’ ritüeli düzenlendi

Hristiyan inanışına göre Roma’da Paskalya’dan önceki “Kutsal Cuma” olarak bilinen İsa Mesih’in dirilişinin kutlandığı günde “Haç Yolu” ritüeli yapılırdı.

Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden önceki son anlarını anma töreni, Roma’nın dünyaca ünlü simge yapılarından Kolezyum önünde gerçekleştirildi.

Romalı askerler tarafından tutuklanan İsa’nın idamının, çarmıha gerilmesinin ve ölümünün anlatıldığı 14 istasyondan oluşan Via Crucis’te bu yıl, göçmenler de dahil olmak üzere farklı yerlerden gelen inananlar, İsa’nın taşıdığı haç temsilini taşıdı. Tanrım. Geçen yıl olduğu gibi haçı taşıyanlar arasında bir Rus ve Ukrayna vatandaşı da vardı.

“Barışın engellenmesi ve bunun sonucunda insanlığın ıstırabı” olarak belirlenen törenin teması, Ukrayna’daki savaş ve sistematik olmayan göç üzerine ele alındı.

Önceki yıllarda ritüeli bizzat yöneten Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’in, geçen hafta solunum yolu enfeksiyonu geçirerek soğuk hava nedeniyle Vatikan’da kaldığı Santa Marta konukevinden bu yılki ritüeli takip ettiği belirtildi. .

Papa’nın kendisi katılmasa da birçok kişi onu takip etti.

Ortada, Papa Francis, Kutsal Cuma etkinliklerinin gündüz bölümünde Aziz Petrus Bazilikası içindeki ayine katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu